ILUSTRACE: PPD

Ve školách budou společné záchody. Dle Zajíčkové z ODS jde o přiblížení se nebinárnímu světu

Pokud rodiče nebudou se společnou toaletou souhlasit, musí se škola přizpůsobit.

Novelizovaná hygienická vyhláška ustupuje od povinnosti mít záchody zvlášť pro dívky a pro chlapce a povoluje společné záchody. Změna vyhlášky, na které se dohodla ministerstva školství, zdravotnictví i práce a sociálních věcí, s nedostatkem míst ve školách ale příliš nepomůže.

„Nikde ale není psáno, že oddělené záchody být nemohou. Bude na zřizovateli, jak si to dokáže obhájit. Pokud bude mít rodiče, kteří to budou vyžadovat, tak to bude muset přizpůsobit,“ přiblížila Právu předkladatelka vyhlášky a poslankyně ODS Renáta Zajíčková. Věří, že se podaří změny prosadit už pro nadcházející školní rok, jinak by začaly platit až na podzim 2024.

„Tento trend je celoevropský, málokdy je tam rozlišení záchodů na dívčí a chlapecké. Je to i přiblížení se nebinárnímu světu,“ dodala poslankyně. Dětí, které pochybují o své pohlavní identitě, podle ní přibývá. „Jejich psychické problémy řeší psychologové stále častěji,“ uvedla.

Podle nových norem se tak ve školách povolí i toalety pro nebinární žáky.

A jaké další novinky novela přinese? Už nebude povinné v každé třídě jedno umyvadlo. Nemusí se povinně malovat třídy jednou za tři roky nebo minimálně dvakrát ročně mýt všechna okna a světla. Odpadnou i starosti s tím, kolik pitné vody musí škola zajistit na den pro jedno dítě nebo jakou nejvyšší teplotu může mít teplá voda.

Novela tedy neřeší nedostatek míst ve školách. „Školský zákon říká, že má být ve třídě maximálně 30 žáků. Není žádoucí, aby jich bylo víc, protože to má vliv na kvalitu výuky. Zřizovatel může výjimečně stanovit počet až na 34 žáků, ale musí být zachována cirkulace vzduchu,“ vysvětlila Zajíčková, profesí učitelka a zakladatelka gymnázia.

„Normy vypustily věci, které nebyly nejpotřebnější. Děti nechodí na záchod najednou. Ve třídách už nejsou tabule na křídu, takže tam nemusí být umyvadlo,“ sdělil prezident Asociace základních škol Luboš Zajíc.

Naposledy více než 420 studentů brněnské Masarykovy univerzity podepsalo petici o zavedení genderově neutrálních toalet ve čtvrtém patře budovy pedagogické fakulty. Podle děkana ale není změna možná. Studenti by se prý měli obrátit na zákonodárce.

Nebinární identita v sobě zahrnuje všechny gendery (česky sociální pohlaví, pozn. red.), které nejsou zcela mužské ani ženské. Může tak označovat člověka, jehož genderová identita se pohybuje někde mezi (genderfluid), identifikuje se s více gendery (polygender), není si svým genderem stoprocentně jistý (genderflux) nebo žádný gender nemá (neutrois).

On-line magazín pro rodiče,
školáky, studenty,
ale též učitele.