Václav Klaus | ILUSTRACE: PPD

Perlička z VŠE: Václav Klaus zadal test, ale nakonec prezidenta prozkoušel sám student

Jmenujte, nebral si „servítky“ s někdejší hlavou státu.

Zkouškové období bývá postrachem studentů. Jeden z posluchačů Vysoké školy ekonomické v Praze ale stresu nejspíš příliš nepodléhá. Rozhodl se totiž prozkoušet vlastního profesora, k čemuž už musí mít člověk dostatek odvahy, zejména jde-li o někdejší hlavu státu.

Václav Klaus přednáší na VŠE v Praze dlouhodobě. „Testy jsou písemné. A já se dostal k vyhodnocování celé hromady těchto testů. A jak čtu jednu z odpovědí, tam je najednou na konci podtrženo, závorka a v ní stojí: A otázka na Vás, jestli tohle čte pan prezident skutečně sám. A odpovědět můžete třeba u Xavera, což se mi zdálo jako naprosto originální metoda, jak studenti takto komunikují v rámci zkoušky,“ líčí s údivem v hlase Václav Klaus, jenž má v internetové televizi u zmíněného moderátora pravidelný pořad.

„A ta studentova otázka zní,“ pokračuje bývalá hlava státu. „Existuje v současné době na politické scéně někdo, kdo by dokázal zahájit utahování opasků? Jmenujte. Nebo čelíme rozvratu veřejných financí v přísném přenosu?

Nakonec se prezident rozhodl studentovi v pořadu odpovědět: „Nejsem si jist, že je na politické scéně někdo, kdo by k tomu radikálnímu a potřebnému kroky výrazných škrtů byl vůbec ochoten se podepsat. Vláda kolem toho lavíruje. Ve středu měla první diskusi k návrhu rozpočtu na příští rok, a už tam zase vystřelila, že by deficit mohl být 235 miliard. Opasky neutahují. Utahovat opasky by znamenalo, že budeme mít přebytek rozpočtu. A jak se ptal autor otázky, já to za rozvrat veřejných financí považuji.“

Závěrem ještě Václav Klaus vysvětluje: „Inflace vždy vyhovuje dlužníkům. A největším dlužníkem u nás je samozřejmě stát. Takže vládě to vyhovuje. Ona má pocit, že ty své dluhy bude splácet formou inflace. Inflace je samozřejmě tvrdá, těžká daň, jenomže není vyhlášena ve sbírce zákonů jako daň, nemusí ji schválit parlament. Je daní sama o sobě. Vláda tak inflací zdaňuje lidi.“

On-line magazín pro rodiče,
školáky, studenty,
ale též učitele.