UFO | KOLÁŽ: PPD

UFO od A do Z: co všechno už Američané zveřejnili a záhada Havanského syndromu

Na půlminutovém záznamu z kamery amerického dronu MQ-9 Reaper (viz video) je vidět stříbřitý objekt tvaru koule o poloměru v řádu jednotek metrů.

Když před třemi lety americké ministerstvo obrany oficiálně zveřejnilo záznamy neidentifikovaných létajících objektů, označovaných jako UFO nebo UAP, které už předtím unikly na internet, byl z toho poprask. Záběry z palub stíhaček ukazují velmi rychle se pohybující létající předměty.

Tři videa zachycující setkání pilotů s podivným jevem pocházejí z roku 2004 a 2015. Rozvířila debatu a nadchla příznivce teorií o přítomnosti mimozemského života na Zemi. K tomu přispěl i šéf programu Pentagonu Louis Elizondo, který v letech 2007 až 2012 tyto vzdušné jevy zkoumal. O existenci mimozemského života je přesvědčen. „Tyhle letouny – nazýváme je letouny – vykazují charakteristiku, která není v inventáři Spojených států a ani žádném jiném zahraničním, o kterém bychom věděli,“ uvedl.

I když podobných nahrávek je podstatně více, neexistuje stoprocentní důkaz, který by Elizondovu teorii podporoval. Pro Pentagon jsou pozorování objektů, které mohou potenciálně ohrozit bezpečnost pilotů, nesmírně důležitá. Potýká se však s tím, že vzhledem ke zprofanovanosti termínu UFO mají piloti obavy podobná setkání hlásit. V lepším případě mají strach z posměchu, v tom horším čelí podezření, že mají psychické problémy, což by je mohlo připravit o kariéru pilota.

I proto se armády po celém světě termínu UFO (Unidentified Flying Object – neidentifikovaný létající předmět) vyhýbají a dávají přednost nové zkratce UAP (Unidentified Aerial Phenomena – neidentifikovaný vzdušný jev).

ILUSTRATIVNÍ OBRÁZEK: archiv PPD

Americké ministerstvo obrany následně zřídilo novou pracovní skupinu All-domain Anomaly Resolution Office (AARO). Zabývá se zkoumáním neidentifikovaných létajících objektů a spadá pod velení amerického námořnictva. Ministerstvo ji zřídilo, aby „zlepšilo pochopení a získalo vhled do povahy a původu UAP“. Úkolem skupiny je podle Pentagonu „odhalovat, analyzovat a vytvářet seznam neidentifikovaných vzdušných jevů, které by mohly představovat ohrožení národní bezpečnosti Spojených států“. Agentura DPA upozornila, že se americká armáda neobává ani tak mimozemšťanů, ale spíše technologické nadřazenosti a špionáže ze strany Číny.

Rozměry jako kufr

Ve zprávách se podle amerických médií lze dočíst, že pilot, který byl u setkání v listopadu roku 2013, tvrdil, že se nacházel od zařízení „bílé barvy bez jakýchkoliv dalších rozpoznávacích rysů“ ve vzdálenosti jeden a půl metru. V hlášení z 26. března 2014 další z pilotů, působící na letadlové lodi Theodore Roosevelt, uvedl, že viděl „kovový objekt“. Ten byl podle něj „do velikosti velmi malý a stříbrný“ a rozměry měl mít zhruba jako „kufřík“. Žádný z pilotů tehdy nebyl schopný určit, kdo neznámý létající objekt řídí.

Inkriminované UFO z kokpitu stíhačky | FOTO: Jeremy Corbell

Další závěry (viz výše) zobrazující UFO dostaly razítko autenticity od amerického ministerstva obrany v roce 2021. Ke snímkům se původně dostal filmař Jeremy Corbell a zveřejnil je s tím, že pocházejí od armády. To Pentagon posléze potvrdil.

Corbell měl záběry získat od vládní pracovní skupiny pro studium neidentifikovaných vzdušných jevů (UAPTF). Měly být pořízeny v blízkosti amerických válečných plavidel. Video ukazující trojúhelníkový předmět měli optikou nočního vidění námořníci natočit z paluby torpédoborce USS Russell v roce 2019.

Zatím naposledy Američané zveřejnili dosud utajovaný záznam pozorování UFO na Blízkém východě letos v dubnu. Video rychle letícího stříbrného objektu ve tvaru koule bylo pořízeno loni nad Mosulem. Experti Pentagonu v Senátu přiznali, že tyto objekty nad konfliktními oblastmi pozorují dlouhodobě a nemají tušení, co jsou zač.

Na půlminutovém záznamu z kamery amerického dronu MQ-9 Reaper (viz video, odkaz v úvodní fotografii, pozn. red.) je vidět stříbřitý objekt tvaru koule o poloměru v řádu jednotek metrů. Pohybuje se rychle a rovně. Tak rychle, že ho kamera téměř nestačí sledovat. Objekt se nejprve objeví v pravém horním rohu obrazovky a rychle se přesouvá do levé dolní části. V jednu chvíli na okamžik zcela mizí.

NASA uspořádala fórum

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) nato počátkem letošního červa uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO). Na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

„Lidé, kteří hlásí pozorování UFO, jsou stigmatizováni,“ řekl na fóru astrofyzik David Spergel, vedoucí týmu NASA. „Jedním z našich cílů je odstranit toto stigma.“ Sean Kirkpatrick, ředitel zmíněné All-domain Anomaly Resolution Office, spadající pod americké ministerstvo obrany, dodal: „Každý měsíc máme 50 až 100 nových zpráv.“ Podle Spergela současná existující data a zprávy očitých svědků samy o sobě nestačí k tomu, aby poskytly přesvědčivé důkazy o existenci mimozemského života. Úřady jej ale zároveň nevyloučily. Pro NASA je pátrání po mimozemském životě vážnou záležitostí a sama agentura uvádí, že jednou z jejích priorit je hledání života jinde ve vesmíru.

Možná na Zemi už přistáli

Americký Pentagon také přiznává v nové výzkumné zprávě, že sci-fi snímky o přistání mimozemských civilizací na naší planetě mohly být nakonec pravdivé. Koncept vědecké zprávy, která UFO zmiňuje, sepsal právě Sean Kirkpatrick. Jejich výzkumná zpráva nastiňuje, že je možné, že vesmírní lidé už u nás přistáli, pozorují nás a mají možnost cestovat mezihvězdnou prázdnotou bez omezení fyzikálními zákony. Zpráva se také ptá, zda nemohli nepozorovaně infiltrovat naši planetu, například tím, že na ni vypustili výzkumné sondy.

I respektovaný profesor Stanfordské univerzity Garry Nolan si je stoprocentně jistý, že mimozemšťané navštívili Zemi a jsou dávno mezi námi. Nolan má doktorát v oboru genetiky, uveřejnil víc než 300 odborných výzkumů, drží na 40 patentů a založil 8 firem zaměřených na biotechniku. Díky své práci má v laboratoři zařízení na krevní analýzy, což je důvod, proč údajně spolupracoval s CIA; pomáhal vyšetřovat mozky zhruba stovky pacientů z řad „pilotů, kteří se dostali blízko k UAP a polím, která tyto UAP generovaly.“ Ve zkratce, tito lidé podle jeho slov trpěli poškozením mozku a problémy srovnatelnými s takzvaným Havanským syndromem, což je sada zdravotních příznaků a symptomů, které byly poprvé zaznamenány u zaměstnanců amerického a kanadského velvyslanectví na Kubě koncem roku 2016 a od té doby v několika dalších zemích včetně Spojených států.

Studie postižených diplomatů z velvyslanectví na Kubě, publikované v časopise JAMA (The Journal of the American Medical Association), našly důkazy o tom, že diplomaté utrpěli nějakou formu poranění mozku, ale nepodařilo se jim stanovit příčinu zranění. V listopadu 2021 vyhlásila FBI vyšetřování příčin Havanského syndromu jako jednu ze svých nejvyšších priorit, neboť tento syndrom postihl již více než 200 amerických diplomatů na různých amerických velvyslanectvích.

On-line magazín pro rodiče,
školáky, studenty,
ale též učitele.