ILUSTRACE: PPD

Skvělé tipy, jak nahradit antidepresiva

L-tryptofan, čaj z třezalky, Rybí olej či vitamín D.

Jestli se vám pravidelně, ať už v parnech, nebo se zhoršujícím se počasím, snižuje psychický bazál, mám tady pár tipů, co se s tím dá dělat (dřív, než se trápit antidepresivy).

L-tryptofan. Je to aminokyselina, ze které se tvoří serotonin, což je neurotransmiter, který za vaši spokojenost může asi nejvíce. Prodává se různě jako doplněk stravy v lékárnách a fitness obchodech. Chutná jak rozemletý cvičky, a ač jsem k němu byla trochu skeptická, překvapivě si ho různí lidé při dlouhodobější konzumaci pochvalovali.

Čaj z třezalky, přírodního antidepresiva. Prodává se kdekoliv v bylinkářství i v čajových směsích, třezalka se dá u nás i najít a nasušit. Doporučuje se dlouhodobější konzumace, což jsem nezkoušela, ale účinky to dle vědy prokázaně má. Ale POZOR, má sklony interagovat s různými léky, třeba s hormonální antikoncepcí, jejíž účinnost snižuje. Interakce se dá případně dohledat, a pokud něco trvale berete, určitě to udělejte. 

Rybí olej, ryby. A vegani suplementy z algae. Mastné kyseliny a jejich produkty jsou stavebními prvky mozku a omega-3 mastná kyselina (a zejména dostatek jejího produktu DHA v těle) pomáhá při některých psychiatrických onemocněních. Všichni, co to teď čtete, máte pravděpodobně nedostatek, a váš mozek si dobrý rybí olej zaslouží. 

Vitamín D. Existuje řada studií, ve kterých figuruje nedostatek vitamínu D jako možná příčina vzniku depresí (a dalších onemocnění, samozřejmě). Překvapilo mě však, jak rozporuplné informace ohledně dávkování existují, a zdá se, že současně předkládaná standardní doporučená denní dávka je moc nízká. Rozhodně tedy není na škodu doplnit, a nebát se trochu přisolit.

Svou roli má zjevně i vitamín B, kyselina listová, zinek a železo. Tam ale moje znalost už tolik nezasahuje. A samozřejmě spánek, teplý fusekle a pohoda! Pokud máte další tipy, sem s nimi!

Spolupracovnice redakce

On-line magazín pro rodiče,
školáky, studenty,
ale též učitele.