První 3D vytištěný dům můžete navštívit v Safariresortu Hluboká u Borovan

Prvok je první svého druhu.

Sériová výroba 3D tištěných domů z betonu v Česku by mohla začít do tří až pěti let. Jejich cena by se měla pohybovat od 3,5 do čtyř milionů korun. Při představení prototypu prvního 3D tištěného domu s názvem Prvok to řekl autor projektu Michal Trpák.

Prvok je první svého druhu. Své stálé místo našel roku 2021 v Safariresortu v Hluboké u Borovan. Stojí na ideálním místě – na okraji rybníka. Zájemci si zde mohou dům vyzkoušet a na chvíli se v něm zabydlet. Užijí si výhled na bizony i americké jeleny. Kromě primární ubytovaní funkce má Prvok přestavovat i praktickou ukázku 3D tisku.

Prvok se kromě vytištěných betonových stěn pyšní i unikátním interiérem. Moderní nábytek na míru z kvalitních materiálů, chytré technologie, skvělé využití prostoru a inspirace organickým světem spoluvytváří udržitelné a zároveň esteticky příjemné bydlení.

Náklady na vystavený prototyp se pohybovaly v řádu desítek milionů korun. „Proti sériově vyrobenému domu je tady potřeba započítat náklady na výzkum a vývoj. Očekáváme, že cena, za kterou by se ten dům mohl v nějaké základní výbavě vyrábět, bude 3,5 až čtyři milióny korun,“ doplnil Trpák.

Tištěný dům je podle Trpáka vhodný do přírody, města nebo na vodu. „Tištěné domky se ve srovnání s klasickými stavbami mohou dostat až na polovinu nákladů a vznikají i sedmkrát rychleji,“ uvedl dále Trpák. Podle něj je dům současně navržen tak, aby v jakémkoliv prostředí vydržel minimálně sto let. „Do budoucna budou moci majitelé stavbu na vrcholu životnosti rozdrtit a stejným materiálem ji vytisknout znova,“ podotkl autor projektu.

Prototyp byl vyroben v Českých Budějovicích. Hrubá stavba byla hotová za 48 hodin, další zhruba dva měsíce trvaly práce na vybavení interiéru. Vytisklo ho robotické rameno, jímž protékal speciální materiál přímo na místo určení. Směs betonu pro tisk je obohacena o nano-polypropylenová vlákna, plastifikátory, které zlepšují plasticitu a umožňují lépe vytvářet organické tvary, a o urychlovač tuhnutí.

3D tištěné domky rostou ve světě jako houby po dešti. Můžeme je nalézt v New Yorku, kde je společnost S-Squared 3D Printers schopna takový dům vytvořit už za 12 hodin. V Mexiku pomocí této technologie zase vyrostla celá obytná čtvrť určená pro sociálně slabé rodiny a patrně největší budovu vytvořenou 3D tiskem mají v Dubaji.

Co se Evropy týká, domky vytvořené 3D tiskem lze nalézt například v Itálii, v Česku bychom je však zatím hledali marně.

Rychlost tisku: 15 cm/sekundu
Rozměry: 13,35 m × 3,5 m x 3,1 m
Váha: 43 tun
Obytná plocha: 43 m2
Výdrž: minimálně 100 let

On-line magazín pro rodiče,
školáky, studenty,
ale též učitele.