Kayden Coleman poté, co porodil svou dceru Jurnee. | ILUSTRAČNÍ FOTO: Today.com, zdroj: FB (převzato)

Trans osoby chtějí kojit, uvědomují si prospěšnost mateřského mléka

„Transgenderové lékařství se stává částí medicíny hlavního proudu.“

Tatínek s dítětem přisátým k prsu je dnes už vcelku běžný výjev, alespoň v médiích. I muži jsou schopni laktace, i když se tak neděje úplně přirozeně. A logicky si prospěšnost kojení uvědomují také trans osoby.

Mateřské mléko není jen výživa pro dítě, obsahuje i spoustu důležitých látek, které mnoha různými způsoby pomáhají přežít kritické období vývoje a které také zajišťují spoustu výhod; míněno oproti dětem, které bohužel nemohou být kojené přirozeně.

Vědci ale výhody mnoha látek obsažených v mateřském mléce odhalují teprve v současné době díky pokroku v biomedicínských technologiích. Nově našli složku, která nečekaně silně podporuje tvorbu neuronů v mozku kojenců. Neurony, jak známo, jsou mozkové buňky, jejichž propojení dává člověku to, čím je – inteligenci, empatii, schopnosti a osobnost. Touto látkou je malá molekula cukru jménem myo-inositol. „Účinky mikroživin na mozek jsou stále nedoceněné,“ uvedl podle ČT lékař Thomas Biederer, který výzkum vedl. „Jako neurologa mě ty výsledky ohromily.“

Výchozím bodem byl podnět od amerických laboratoří, s nimiž lékař Biederer spolupracuje. Ty zkoumaly vzorky mléka darované matkami z USA, Mexika a Šanghaje. Už předchozí studie přitom prokázaly, že mateřské mléko je prospěšné pro kognitivní vývoj kojenců, ale vědci příliš nerozuměli tomu proč. V datech jasně viděli, že kojeným dětem se rychleji rozvíjí mozek, ale netušili, jaké látky v mléce za to nesou zodpovědnost. To i uvědomují i trans osoby, rády by svým dětem mateřské mléko dopřály jako každý rodič, nicméně kojení často jenom předstírají.

Ale jde to i bez předstírání: v roce 2018 se třicetiletá transgenderová žena stala první schopnou kojit své dítě – vědcům se u ní podařilo spustit laktaci. Podle autorského týmu, který na tom pracoval, jde o přelom – kojí člověk, který býval biologicky mužem. Podle lékařů se zároveň jedná o důkaz, že je možné zařídit u člověka s transgenderovou identitou slabou, ale funkční laktaci – tedy že muži, kteří si změnili pohlaví na ženské, jsou schopní kojit děti. Vědci o tom informovali v odborném časopise Transgender Health.

Na zákroku pracovali experti z nemocnice Mount Sinai v New Yorku. V týmu byla Tamar Reismanová: „Transgenderové lékařství se stává částí medicíny hlavního proudu. Máme stále více dat založených na praxi, získáváme standardizovanou péči, pacienti mají stále více možností.“

Současně podle nizozemského antropologa a spisovatele Pieta de Vriese může každý muž vyvolat produkci mléka u své zakrnělé prsní žlázy. Stačí, aby si pravidelně masíroval bradavky. Podle holandského vědce kojili muži již v antickém Řecku, ale postupně tato možnost upadla v zapomnění, než ji zpět na světlo světa přivedli Vikingové. „Ale jen na chvíli, brzy se na mužské kojení zapomnělo úplně,“ podotýká Piet de Vriese.

Mužské kojení má podle něj řadu výhod: podporuje navázání silného citového pouta mezi otcem a dítětem a účinky mužského mléka jsou pro dětský organismus minimálně stejně blahodárné jako účinky mateřského mléka.

FOTO: @restore_midwifery via Instagram

Nejdůležitější složkou v tvorbě mléka je hormon zvaný prolaktin. U žen je nutná jeho přítomnost, aby mohly kojit; zároveň způsobuje změny ve fyziognomii ženské bradavky. Vědci předpokládají, že prolaktin obecně podporuje mateřské chování. Důležitý je ovšem i v mužském organismu – podporuje totiž tvorbu spermií.

Je-li ale prolaktinu v mužském těle příliš mnoho, dochází k jevu zvanému galaktorea. Množství prolaktinu v těle totiž řídí jiný hormon, a to dopamin: když se v krvi vytvoří vysoká hladina prolaktinu, dopamin se vyplaví z podvěsku mozkového a potlačí jej. Avšak právě dopaminu může být někdy v těle nedostatek – buď z důvodu přítomnosti nádoru v těle, ve spojitosti s užíváním antipsychotik a dalších léků působících na nervovou soustavu, či v neposlední řadě i v důsledku vyvíjeného tlaku na hrudník. Hladinu dopaminu lze tak snížit celkem jednoduše, mimo jiné i stimulací bradavek.

A co myslíte o kojení mužů a trans osob vy? Napište nám do komentářů.

On-line magazín pro rodiče,
školáky, studenty,
ale též učitele.