KOLÁŽ: PPD

Když po minutovém zatlačení prstem do nohy důlek nezmizí, jde o onemocnění

Žilní onemocnění postihuje kolem 70 procent obyvatelstva.

Když jsou hezké a v pořádku, tak nejsou vidět. Pokud jste uhádli, že se jedná o žíly, máte pravdu. Petra Zimolová je specialistkou na žilní onemocnění, které u nás postihuje kolem 70 procent obyvatelstva. Proč nejsou výjimkou lidé kolem čtyřicítky? A jak se o nohy správně starat?

„Chronické žilní onemocnění, jak sám název říká, je chronické onemocnění žilního systému. Jedná se o jakoukoli morfologickou změnu, která postihne žilní stěnu. Příznaků, že onemocnění začíná, je celá řada. Pacienti si stěžují na pocity oteklých nohou, těžkých nohou, popisují únavu, která typicky progreduje během dne. Večer bývají potíže nejvystupňovanější. Ráno se pacient cítí zcela zdráv, nicméně během dne ho zase přepadnou tyto symptomy,“ vysvětluje lékařka Zimolová.

A podotýká: „Existuje takzvaný pitting test, kdy zatlačíme prstem do kůže nohy a po jednominutovém zatlačení, když odendáme prst, důlek nezmizí a je proláklina v kůži, tak hovoříme o pozitivním pitting testu. Ten signalizuje prosak podkoží charakteru žilního původu.“

Takové chronické žilní onemocnění postihuje podle Zimolové v západních zemích 50 až 80 procent lidí.

„Má mnoho rizikových faktorů. Vzniká na podkladě rozvoje a progrese žilní hypertenze. K tomu přispívá nejen genetika, sedavý způsob zaměstnání, ale i obezita. Díky osvětě nedochází k tak četné progresi až k otevřeným bércovým vředům,“ podotýká lékařka.

Jak se tedy vyhnout žilním onemocněním? „Měli bychom věnovat dostatek času procházkám a pohybu, cyklistika, plavání, chůze, to je to nejlepší, co můžeme žilám nabídnout. Neměli bychom přehlížet prvotní projevy žilního onemocnění a včas je konzultovat se svým lékařem,“ vyjmenovává doktorka Zimolová.

On-line magazín pro rodiče,
školáky, studenty,
ale též učitele.