KOLÁŽ: PPD

Hemoroidy trpí až 70 procent populace. Velkou roli hraje stud pacienta. Důležité je doplnění vlákniny

S vyšetřením lidé otálí kvůli studu průměrně 15 měsíců.

Hemoroidy trápí podle odhadů téměř tři čtvrtiny populace. Jenže zdaleka ne všichni svůj zdravotní problém řeší s lékařem. Proč je důležité odhodit stud a obavy včas? Stačí ambulantní léčba a jaké metody se používají? Nejen na to odpovídá chirurg a proktolog Martin Kouda.

„Proktologie je nástavbový obor chirurgie, který se zabývá onemocněním konečníku a řitního tvoru,“ vysvětluje Martin Kouda.

Co je vlastně důvodem, proč k lékaři lidé nejdou? Je to jen stud? „Ano, samozřejmě,“ konstatuje Martin Kouda. „Kdo by se nestyděl hovořit o problémech s vyprazdňování.“ Vylučování stolice a obtíže s tím spojené je, jak podotýká, natolik soukromá a intimní záležitost, že promluvit na toto téma dokáže jen málokdo.

„Udává se, že s vyšetřením tohoto problému lidé otálí průměrně 15 měsíců. Nejde jen o ostych v komunikaci, ale i představa, že se budou muset obnažit a intimní partie ukázat lékaři,“ míní lékař Kouda s tím, že další skupinou jsou pacienti, kteří se raději vyšetřit nenechají, aby se náhodou nedozvěděli nepříznivou onkologickou diagnózu, příznaky se snaží přehlížet. „U nás si pacient může vybrat, jestli jej vyšetří žena, anebo muž.“

Přesné údaje o výskytu hemoroidálního onemocnění v České republice podle proktologa Koudy nemáme, protože část jedinců s těmito obtížemi se k návštěvě lékaře nikdy neodhodlá. „Odhaduje se, že hemoroidálními obtížemi trpí 50 až 70 procent populace, častěji ve vyšším věku, ale nevyhýbá se ani mladším ročníkům. Obě pohlaví uvádějí nejvyšší výskyt ve věku 45 až 65 let,“ vysvětluje Martin Kouda.

Příznaky hemoroidálního onemocnění rozdělujeme do dvou skupin. Ty, které jsou viditelné, jako je krvácení v podobě přítomnosti jasně červené, čerstvé krve na toaletním papíře, v toaletní míse nebo na stolici po vyprázdnění. A pocitové, které zahrnují pálení, svědění, diskomfort až tlakovou bolestivost.

Platí i u hemoroidálního onemocnění, že čím dříve pacient přijde, tím úspěšnější a snazší bude léčba? „Samozřejmě platí. Počínající a středně pokročilá stádia onemocnění lépe reagují na ambulantní metody ošetření. Dokonalejšího a trvalejšího výsledku dosahujeme, zmenšujeme-li malý uzel. Dostačuje provedení jedné metody, kterou nemusíme opakovat. U větších uzlů musíme často terapeutické metody kombinovat nebo je provádět vícekrát. Pokročilá stádia onemocnění vyžadují chirurgický zákrok, který je spojen s nutností podání celkové anestezie, pobytu v nemocnici, pracovní neschopnosti, dodržování režimových a hygienických opatření po zákroku a zejména pooperační bolestivostí trvající minimálně dva až tři týdny,“ uvádí lékař.

K dispozici je podle něj řada metod ambulantního ošetřování hemoroidálních uzlů. Aplikují se pomocí anoskopu (tubusu s osvětlením) uvnitř řitního kanálu v místě, kde nejsou nervová zakončení vedoucí bolest. Nejrozšířenější metodou je podvaz gumovým kroužkem, kdy se zachycená tkáň odhojí a odpadne.

K navození uzávěru, zmenšení uzlu a jeho přeměně ve vazivo, je využíváno jemného elektrického proudu při ošetření přístrojem Hemoron. Vyšších teplot k destrukci hemoroidální tkáně se dosáhne ošetřením infračerveným světlem. Nejnovější metodou je laserové ošetření, které spočívá ve vyhledání tepny zásobující hemoroidální uzel ultrazvukem a jejím následném uzávěru laserem. Naopak již výjimečně používanými metodami jsou sklerotizace, kdy se injekcí aplikuje alkoholový roztok pod sliznici uzlu.

Chirurgické odstranění zbytnělé hemoroidální tkáně pomocí skalpelu s podvazem přívodných a odvodných cév je nejradikálnějším způsobem ošetření. „K tomuto řešení přistupujeme u pokročilých nebo komplikovaných případů, kdy jsou možnosti předchozími způsoby vyčerpány. Pokud je operace správně provedená má mizivé procento recidiv, ale pooperační průběh je bolestivý,“ uzavírá proktolog.

Prevencí je pečovat o správně formovanou stolici. To znamená zamezit trvalé zácpě a průjmu, zařazovat do jídelníčku dostatečné množství vlákniny v přirozeném stavu. Ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, müsli, sušené ovoce, luštěniny a dodržovat pitný režim.

On-line magazín pro rodiče,
školáky, studenty,
ale též učitele.