Klíště | KOLÁŽ: PPD

Rychlotest odhalující boreliózu – a bohužel také pěkný podvod

Vzhledem k vysokému riziku falešné pozititivity i falešné negativity je ve většině případů nesmyslné boreliózu z krve vůbec testovat.

Borelióza je bohužel pěkná potvora a asi nám všem ještě dlouho bude dělat vrásky. Její diagnostika je obtížná, po léčbě občas někomu přetrvávají příznaky, mnozí lidé borelióze přičítají svoji chronickou únavu a problémy se spánkem… Obávám se, že na tomhle poli se budeme trápit ještě dlouho a čas pro nové objevy teprve přijde.

Namátkou ale nyní vyberu to důležité z doporučeného postupu diagnostiky a léčby boreliózy od Společnosti infekčního lékařství. Doporučený postup shrnuje to, co aktuálně víme a co tedy má a nemá smysl s boreliózou dělat.

„Díky relativně vysoké prevalenci specifických protilátek v české populaci lze v případě jejich pozitivity diagnózu onemocnění zodpovědně zvažovat pouze v případě, že pacient má relevantní klinické příznaky.”

Ano, to je první zásadní problém. I zdravým lidem může vyjít z krve „pozitivní borelióza.“ Nedává tedy smysl se jít týden po klíštěti preventivně otestovat, jestli jste ji chytli. Nedává to vlastně smysl moc nikdy. Diagnózu lze zvažovat pouze u jasných příznaků, které jsou dost specifické (tedy není to pouhá únava).

„IgM (krátkodobé protilátky, pozn. red.) odpověď je pouze přechodná a až u 50 procent postižených může chybět úplně.”

Že odhalení IgM nic moc neznamená, o tom už se zmiňuje test jen taktně a zlehka v příbalovém letáku. | FOTO: Lékárna.cz

Jinými slovy – i nemocný člověk může mít testy na boreliózu negativní, a to ve vysokém procentu. Doplním – právě na testování IgM cílí tenhle úžasný rychlotest. A vysvětlujte pak babičce, že ty antibiotika na boreliózu potřebuje, i když jí rychlotest vyšel negativní!

Vzhledem k tak vysokému riziku falešné pozititivity i falešné negativity je tedy ve většině případů nesmyslné boreliózu z krve vůbec testovat. I proto je doporučeno, aby se případná borelióza léčila pouze a jen na základně jasných klinických příznaků (a tím je třeba tzv. erythema migrans – typická boreliová vyrážka), není potřeba klinické příznaky ověřovat z krve – naopak, ještě vás to může při případné falešné negativitě zmást a nebudete léčit to, co léčit máte!

„V žádném případě není indikováno zahájení antibiotické terapie pouze na základě pozitivního sérologického nálezu bez klinických známek onemocnění.”

Tohle bych podtrhla třikrát. Třikrát a znovu. Pokud vám vyjde v krvi pozitivní borelióza, neznamená to, že ji máte. Pokud vám v krvi vyjde pozitivní borelióza a nemáte jasné a dost konkrétní příznaky boreliózy, nemáte dostat antibiotika. Je vysoká pravděpodobnost, že taková léčba (a antibiotika na borelii bývají silná) by vám víc uškodila a zcela nesmyslně.

Občas se ale objeví hlasy, že nyní mají protilátky vyšší jak před rokem, případně vyšší jak soused. Neznamená to tedy jasnou aktivní boreliózu? Ne, neznamená: „Absolutní hladina – koncentrace specifických protilátek nekoreluje ani s aktivitou, ani délkou, případně tíží boreliózy.”

Dokonce nedává smysl vám dělat testy z krve ani v případě, aby se zjistilo, jak pěkně jste si boreliózu po užívání antibiotik vyléčili: „Terapeutický efekt antibiotické léčby je hodnocen pouze klinicky zmírněním nebo vymizením projevů nemoci. Neexistuje spolehlivý laboratorní test prokazující vyléčení infekce.”

To nejhorší, co by se totiž mohlo stát, je, že byste pak měli náhodou protilátky ještě vyšší než před léčbou a chtěli byste léčbu antibiotiky opakovat. Opakovaná léčba ale opět není indikována, pokud ta první byla dostatečně silná a dostatečně dlouhá, akorát by vám uškodila: „Bylo prokázáno, že ani prolongovaná, ani opakovaná antibiotická léčba nepřináší žádný dodatečný efekt (vyjma placeba) a všeobecně se proto nedoporučuje.”

Postboreliový syndrom

Ještě krátce doplním něco k tzv. postboreliovému syndromu, protože očekávám minimálně jednoho jedince v komentářích, co jím trpí. Existují osoby, které mají po proběhlé borelióze trvalejší obtíže – únavu, bolesti svalů, nespavost, poruchy soustředění atd. Problém je, že tento syndrom po borelióze je sice popsán, že se některým děje, ale moc se o něm neví a vlastně ho není možné ani spolehlivě otestovat: „Není k dispozici žádný laboratorní test, který by tento syndrom jednoznačně diagnostikoval.”

Množí se tedy lidé, co chodí opakovaně na testy boreliózy z krve a opakovaně vyžadují antibiotika, což je ve výsledku pro takové osoby ještě více škodlivé a zatěžující. Kauzálně ten syndrom léčit neumíme (je spíše subjektivní), ale určitě je nutné takové osoby řádně dovyšetřit, protože v některých případech se o postboreliový syndrom vůbec nejedná (nakonec se přijde třeba na únavu v důsledku chudokrevnosti). A v těch ostatních – je to smutné, ale jak už víte, tak i na postcovidový syndrom jsme zatím jako lékaři trochu krátcí. Vitamíny, odpočinek, ani této alternativě bych se v tomto případě nebránila. Ale opakování antibiotik je bohužel prokázáno jako škodlivé.

Podtrženo sečteno

Takže abychom to shrnuli:

  • preventivní testy na boreliózu z krve jsou nesmysl;
  • tento rychlotest je podvod, nevyhazujte za něj peníze;
  • testy na boreliózu při příznacích jsou ve většině případů také nesmysl;
  • opakované testy na boreliózu jsou nesmysl;
  • testy po vyléčení jsou nesmysl;
  • ve výjimečných případech a při nejistotě se poraďte se svým lékařem.
Spolupracovnice redakce

On-line magazín pro rodiče,
školáky, studenty,
ale též učitele.